5 نکته مهم که این هفته در بازار سهام باید مورد توجه قرار گیرد

5 نکته مهم که این هفته در بازار سهام باید مورد توجه قرار گیرد

سرمایه گذاران در هفته پیش رو ، علاوه بر زیر نظر داشتن داده های شاخص خرده فروشی و گزارشات مالی شرکت های خرده فروشی، بیانات مقامات فدرال رزرو، از جمله رئیس این بانک ، جروم پاول، را دنبال خواهند کرد. جهش آخر هفته بازارهای سهام در روز جمعه در حالی صورت گرفت که امیدهایی مبنی بر رسیدن بازارها به کف های قیمتی خود مطرح شد، اما ممکن است همچنان سقوط بازارها تداوم پیدا کند. سرمایه‌گذاران رمزارزی نیز پس از سقوط شدید قیمت ها در این بازار، عواقب آن را زیر نظر خواهند داشت. در همین حال، انتظار می‌رود داده‌های تورم در بریتانیا حاکی از رسیدن شاخص قیمت‌ مصرف‌کننده در ماه آوریل(فروردین-اردیبهشت) به بالای 9 درصد باشد.

5 نکته مهم که این هفته در بازار سهام باید مورد توجه قرار گیرد:

1.داده های اقتصادی ایالات متحده

سرمایه‌گذاران در هفته پیش رو به دنبال آن خواهند بود که آیا سیاست های تند و سختگیرانه فدرال رزرو برای مهار تورم منجر به رشد ویا رکود اقتصادی می شود. از این رو ، داده های اقتصادی در طول این هفته با دقت مورد بررسی قرار می گیرند.

آمار و ارقام شاخص خرده‌فروشی منتهی به ماه آوریل در روز سه‌شنبه ارائه می گردد که انتظار میرود به لطف فروش پایدار خودرو، حاکی از سود قابل توجهی باشد. اقتصاددانان با وجود نرخ تورم بالاتر، پس از افزایش 0.5 درصدی این شاخص در ماه مارس(اسفند-فروردین)، افزایش 0.7 درصدی آن را پیش بینی می کنند.

ایالات متحده همچنین قرار است داده های منطقه ای خود در رابطه با فعالیت های تولیدیرا  منتشر کند. در کنار آن ، گزارشاتی در زمینه شاخص خانه های در حال ساخت و شاخص فروش خانه هاي دست دوم منتشر خواهد شد. انتظار می رود که داده های مسکن در نتیجه افزایش نرخ های وام مسکن عقب نشینی کند.

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو ، روز سه‌شنبه سخنرانی خواهد کرد و انتظار می‌رود وی یک بار دیگر تاکید کند که بانک مرکزی ایالات متحده در هر یک از دو نشست بعدی خود، نرخ بهره را نیم درصد افزایش خواهد داد.

مقاماتی از قبیل جان ویلیامز رئیس فدرال رزرو نیویورک، جیمز بولارد رئیس فدرال رزرو سنت لوئیس، پاتریک هارکر رئیس فدرال رزرو فیلادلفیا و چارلز ایوانز رئیس فدرال رزرو شیکاگو نیز سخنرانی خواهند کرد.

2.گزارشات مالی شرکت های خرده فروشی

علاوه بر داده‌های اقتصادی، سرمایه‌گذاران در هفته پیش رو با مجموعه ای از گزارشات مالی شرکت های خرده‌فروشی مواجه خواهند بود. این گزارشات نشان خواهد داد که تحت فشار قرار گرفتن مخارج زندگی چقدر می‌تواند قدرت خرید مصرف‌کنندگان را کاهش دهد.

بزرگترین شرکت خرده فروشی ایالات متحده، وال‌مارت (Walmart)(NYSE:WMT) و شرکت خرده فروش هوم دیپو (Home Depot) هر دو قرار است گزارشات سه ماهه اول خود را پیش از باز شدن بازار در روز سه شنبه ارائه دهند. شرکت های تارگت (Target) (NYSE:TGT) و لاوز (Lowe’s) قرار است صورت سود و درآمد خود را پیش باز شدن بازار در روز چهارشنبه گزارش دهند و پس از آنها ، گزارش مالی شرکت میسیز (Macy’s) در روز پنجشنبه دنبال خواهد شد.

3.کف قیمتی بازار ؟

وال استریت پس از یک هفته بی ثبات دیگر ، روز جمعه را با قیمت های بالاتری به پایان رساند زیرا امید هایی مبنی بر به اوج رسیدن روند صعودی نرخ تورم مطرح شد ، اما این امید ها توسط نگرانی های ناشی از سیاست های تند فدرال رزرو خنثی شد.

با وجود رشد روز جمعه، شاخص های S&P 500 و نزدک ششمین ضرر هفتگی متوالی خود را به ثبت رساندند، در حالی که شاخص داوجونز برای هفتمین هفته متوالی افت کرد.

سرمایه گذاران به دنبال شواهدی هستند که نشان دهد بازارهای مالی به کف های قیمتی خود رسیده اند ، اما در این میان ، نگرانی ها از ادامه سقوط بازارهای مالی مطرح است.

مارک هکت(Mark Hackett) از شرکت Nationwide به رویترز گفت:
“من فکر نمی‌کنم که فعلا در کوتاه‌مدت از این وضعیت دشوار خارج شده‌ باشیم.”

«ویلی دلویچه» (Willie Delwiche) استراتژیست سرمایه گذاری در این باره عنوان کرد:
“در حال حاضر افراد زیادی در تلاش هستند تا در کف قیمت به بازار وارد شوند ، اما این امر بیهوده و پرهزینه است زیرا با محیطی روبه رو هستیم که ریسک پذیری کاهش پیدا کرده است. ماندن در حاشیه بازار برای سرمایه گذاران ، یک انتخاب بسیار منطقی است.”

4.سقوط بازار رمزارزها

سرمایه گذاران پس از پشت سر گذاشتن هفته ای بی ثبات که عمدتا ناشی از سقوط ارزش استیبل کوین TerraUSD بود ، در هفته پیش رو با دقت دارایی های دیجیتال را زیر نظر خواهند داشت.

شرکت اعتبارسنجی ، فیچ هفته گذشته اعلام کرد که اگر سرمایه‌گذاران اعتماد خود را به استیبل کوین‌ها از دست بدهند، رمزارزها و دارایی های دیجیتال ممکن است با «عواقب منفی قابل‌توجهی» مواجه شوند، زیرا بسیاری از نهادهای مالی  ، در ماه‌های اخیر نظارت بر این عرصه را افزایش داده اند.

دارایی‌های دیجیتال در بحبوحه نگرانی‌ها از افزایش تورم و افزایش نرخ‌های بهره، با فروش گسترده ای روبه رو شدند.

5.افزایش تورم در بریتانیا

بریتانیا قرار است روز چهارشنبه داده‌های تورم خود را ارائه دهد که انتظار می‌رود شاخص قیمت‌ مصرف‌کننده منتهی به ماه آوریل نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 9.1 درصد برسد. در این صورت ،بریتانیا ، بزرگترین جهش تورم سالانه خود را از سال 1980 تجربه خواهد کرد.

بنا بر اعلام بانک مرکزی این کشور ، انتظار میرود نرخ تورم در سه ماهه چهارم با افزایش نرخ بهره در اوایل این ماه به بالای 10 درصد برسد.

در منطقه یورو، کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا قرار است در روز سه شنبه سخنرانی کند. همچنین ، صورت جلسه آخرین نشست این بانک در روز پنجشنبه ارائه خواهد شد.

این مطلب صرفاً ترجمه از منبع ذکر شده بوده و مسئولیت آن با تیم چیتا نمی باشد.

منبع:investing

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *