5 نکته مهم که این هفته در بازار سهام باید مورد توجه قرار گیرد

5 نکته مهم که این هفته در بازار سهام باید مورد توجه قرار گیرد

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، بار دیگر در هفته پیش رو توجهات را به خود جلب خواهد کرد. آقای پاول قرار است با توجه بیشترین میزان افزایش نرخ بهره ایالات متحده از سال ۱۹۹۴ ، در مقابل کنگره شهادت دهد. از آنجایی که بازارهای مالی به دنبال سنجش میزان مورد انتظار افزایش نرخ بهره در نشست بعدی فدرال رزرو در ماه جولای(تیر-مرداد) هستند، سخنرانی های سایر مقامات فدرال رزرو با دقت مورد بررسی‌ قرار خواهند گرفت. تقویم اقتصادی ایالات متحده در هفته پیش رو حاوی داده های بسیاری نیست، اما تحولات در زمینه بازار مسکن مورد توجه قرار خواهند گرفت. کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا قرار است روز دوشنبه در پارلمان اروپا حاضر شود و با سؤالاتی در رابطه با شیوه جدید مبارزه با بحران فعلی این بانک، مواجه شود. در همین حال، به نظر می رسد که نوسانات بازار سهام با تداوم سقوط رمزارزها ادامه یابد. 

نکاتی که برای شروع هفته در بازار سهام باید مورد توجه قرار گیرد:

1. جلسه شهادت جروم پاول

آقای پاول قرار است طی جلساتی در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در مقابل کنگره شهادت دهد و انتظار می‌رود تعهد فدرال رزرو برای مهار تورم را مورد تاکید قرار دهد. نرخ تورم این کشور به بالاترین حد خود در 40 سال اخیر رسیده است.

فدرال رزرو روز جمعه اعلام کرد پایبندی این بانک برای مهار تورم “بی چون و چرا” است. نرخ تورم سالانه ایالات متحده در ماه می(اردیبهشت) با سریع ترین سرعت از سال 1981 افزایش یافت.

فدرال رزرو چهارشنبه گذشته نرخ بهره را 75 واحد پایه افزایش داد و سرعت افزایش نرخ بهره را در آینده تشدید کرد. 

فعالان بازار نگران این مسئله هستند که مسیر افزایش نرخ بهره فدرال رزرو، اقتصاد را به سمت رکود سوق می دهد. این درحالیست که با توجه به وقفه در رشد اقتصادی و قرار گرفتن سهام ایالات متحده در بازار خرسی ، ممکن است از آقای پاول خواسته شود که در زمینه اینکه چگونه فدرال رزرو می تواند تورم را بدون ایجاد رکود در اقتصاد و بازار حد مهار کند ، جزئیات بیشتری را ارائه دهد.

۲. جلسه شهادت خانم لاگارد

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، قرار است روز دوشنبه در مقابل پارلمان اروپا در بروکسل شهادت دهد و به احتمال زیاد در زمینه شیوه جدید این بانک برای مبارزه با بحران فعلی مورد سوال قرار خواهد گرفت.

بانک مرکزی اروپا در حال طراحی برنامه هایی است که در اثر آن ، یک طرح خرید جدید با هدف از بین بردن شکاف فزاینده بین هزینه های وام پرداختی توسط آلمان و کشورهای بدهکار در حاشیه ناحیه یورو مانند ایتالیا، اسپانیا و یونان است.

از زمانی که بانک مرکزی اروپا در اوایل ماه جاری برنامه‌های خود را مبنی بر افزایش نرخ بهره برای مهار تورم اعلام کرد ،هزینه‌های استقراض دولت در حاشیه ناحیه یورو افزایش یافته است.

3. داده های اقتصادی ایالات متحده

تقویم اقتصادی در هفته پیش رو حاوی داده های بسیاری نیست ، به طوری که تحولات بخش مسکن در بین این داده ها مورد توجه خواهند بود. انتظار می‌رود که داده‌های روز سه‌شنبه در زمینه شاخص خانه های در معرض فروش منتهی به ماه مه (اردیبهشت) کاهش یابد زیرا نرخ‌های وام مسکن همچنان روبه افزایش است. ایالات متحده همچنین قرار است داده های شاخص فروش خانه های نوساز را در روز جمعه منتشر کند.

 آمار و ارقام هفته گذشته بازارکار حاکی از آرامی این بازار بود اما رقابت در این بازار هنچنان شدید است. داده‌های در رابطه با تعداد مدعیان اولیه بیکاری در روز پنجشنبه ارائه می‌شود. داده‌های اولیه درباره فعالیت‌های بخش تولیدی و خدماتی نیز روز پنجشنبه منتشر خواهد شد.

در همین حال، چندین مقام فدرال رزرو از جمله جیمز بولارد، توماس بارکین، چارلز ایوانز و پاتریک هارکر قرار است در طول هفته سخنرانی کنند.

4. بی ثباتی بازار سهام

هر یک از سه شاخص اصلی وال استریت در هفته گذشته برای سومین هفته متوالی سقوط کردند که ناشی از احتمال وقوع رکود اقتصادی به دلیل تلاش های فدرال رزرو و سایر بانک های مرکزی جهانی برای مهار تورم بوده است.

شاخص اصلی S&P 500 تا به امروز حدود 23 درصد کاهش یافته است و اخیراً مشخص شد که بازار خرسی آن در 3 ژانویه (۱۳ دی) آغاز شده است. شاخص داوجونز در آستانه تأیید بازار خرسی خود است.

مگان هورنمن (Megan Horneman)، مدیر استراتژی سبد سرمایه گذاری در شرکت Verdence به رویترز گفت:

“در حال حاضر شاهد نوسانات بسیاری خواهید بود و این در درجه اول به این دلیل است که فدرال رزرو قصد دارد تمامی افزایش های نرخ بهره  را عملی کند. از این رو،  شرایط درحال حاضر بسیار دشوار است.”

” انتظار  میرود نواسانات تداوم یابند،  این نواسانات تا زمانی که شواهد مبنی بر به اوج رسیدن نرخ تورم منتشر شود‌، ماندگار خواهند بود.”

بازارهای ایالات متحده ، روز دوشنبه به مناسبت جونتینت(روز آزادی) بسته است.

5. زمستان کریپتو

بیت کوین در روز یکشنبه پس از سقوط به کف قیمت 17593 دلاری که پایین ترین سطح آن از دسامبر 2020(دی ۱۳۹۳) است، در حدود سطح 19571 دلاری معامله شد.

این رمزارز در سال جاری حدود 60 درصد از ارزش خود را از دست داده است، در حالی که ارزش رمزارز اتریوم 74 درصد کاهش یافته است.

ادوارد مویا (Edward Moya)، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت OANDA ، روز شنبه به رویترز گفت: 

“از دست رفتن حمایت 20000 دلاری نشان دهنده آن است که اعتماد نسبت به صنعت رمزارزها کاهش یافته است. از این رو ، این بازار تحت فشار است.”

آقای مویا هنچنین عنوان کرد:

“حتی سرشناس ترین حامیان کریپتو نیز درحال حاضر سکوت اختیار می کنند. آنها همچنان در بلند مدت نسبت با این بازار خوش بین هستند، اما دیگر نمی گویند که درحال حاضر ،‌ زمان خریداری در کف قیمت است”

سقوط بازار رمزارزها با کاهش قیمت سهام همراه شده است که می تواند اعتماد سرمایه گذاران را در صنعت کریپتو با مشکلات بیشتری رو به رو کند.

این مطلب صرفاً ترجمه از منبع ذکر شده بوده و مسئولیت آن با تیم چیتا نمی باشد.

منبع: Investing

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *