۵ نکته که پیش از شروع بازار سهام باید بدانید؛ دوشنبه 30 خرداد

۵ نکته که پیش از شروع بازار سهام باید بدانید؛ دوشنبه 30 خرداد

دلار آمریکا به دنبال اینکه یکی از مقامات فدرال رزرو افزایش 75 واحدی نرخ بهره در ماه ژوئیه (تیر-مرداد) را مطرح کرد ، در نزدیکی بالاترین قیمت پیشنهادی خود حفظ شد. آلمان پس از کاهش 60 درصدی عرضه شرکت گازپروم در هفته گذشته ، بار دیگر نیروگاه های زغال سنگ خود را راه اندازی می کند. امانوئل ماکرون در انتخابات پارلمانی فرانسه شکست خورد. بیت کوین پس از کاهش به زیر سطح 18000 دلاری در آخر هفته، جهش یافت اما فروش نفت با توجه به نگرانی ها از رکود اقتصادی ادامه دارد.

آنچه که باید امروز، دوشنبه ، در بازارهای مالی بدانید ،به شرح زیر می‌باشد:

1. تثبیت دلار آمریکا در نزدیکی بالاترین قیمت پیشنهادی

یکی از مقامات فدرال رزرو عنوان کرد که خواهان افزایش ۷۵ واحدی مجدد نرخ بهره در نشست ماه جولای است و در اثر آن ، ارزش دلار در نزدیکی سقف ۱۹ سال اخیر خود حفظ شد.

کریستوفر والر(Christopher Waller)، عضو ارشد فدرال رزرو در روز یکشنبه عنوان کرد:
“اگر داده‌ها همانطور که من انتظار دارم ، ارائه شود، من، افزایش مشابه نرخ بهره در نشست ماه جولای را مورد حمایت قرار خواهم داد. آقای والر ، یکی از مقامات تندرو فدرال رزرو ، همچنین با افزایش یک درصدی نرخ بهره مخالفت کرد.

لورتا مستر، رئیس فدرال رزرو کلیولند به سی بی اس گفت که دو سال طول می کشد تا تورم به هدف 2 درصدی فدرال رزرو کاهش یابد و اعتراف کرد که واکنش دیر وقت فدرال رزرو ، خطر وقوع رکود اقتصادی ایالات متحده را افزایش داده است.

2. آلمان بار دیگر نیروگاه های زغال سنگ خود را راه اندازی می کند

پس از آنکه روسیه در هفته گذشته جریان گاز به بزرگترین مشتری خود ، آلمان را 60 درصد کاهش داد، این کشور عنوان کرد که بار دیگر برخی از نیروگاه های زغال سنگ را به منظور تضمین منابع انرژی راه اندازی خواهد کرد.

این اقدام ،پیشروی آلمان به سمت سیاست حذف تدریجی زغال سنگ را در معرض خطر قرار می دهد ، اما در اثر این اقدام ، احتمال اینکه این کشور بتواند تاسیسات ذخیره گاز خود را تا شروع زمستان پر کند ، افزایش می یابد.

رابرت هابک(Robert Habeck)، معاون صدراعظم و وزیر اقتصاد آلمان نیز عنوان کرد که از تابستان امسال سیستمی را با هدف کاهش مصرف گاز معرفی خواهد کرد، اما شواهد کمی از نحوه عملکرد این سیستم ارائه کرد.

قیمت بنزین در اروپا در واکنش این تحولات ، به بالاترین حد خود در سه ماه اخیر رسید.

3. رشد سهام جهانی

بازارهای ایالات متحده امروز دوشنبه ، به مناسبت جونتینت(روز آزادی) بسته است. این درحالیست که بازارهای مالی در آسیا و اروپا رشد کردند.

بازارهای اروپایی، خبرهای مبنی بر شکست امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در انتخابات پارلمانی فرانسه در آخر هفته  را کم اهمیت جلوه دادند درحالی که اوراق قرضه فرانسه امروز صبح عملکرد ضعیفی را دنبال کردند.

کریستین لاگارد ،رئیس بانک مرکزی اروپا در ساعت 09:00 AM به وقت ET (13:00 گرینویچ) در پارلمان اتحادیه اروپا سخنرانی خواهد کرد.

4. جهش بیت کوین
بیت کوین پس از افت کوتاه مدت به زیر سطح 20000 دلاری در آخر هفته، جهش یافت.
بزرگترین دارایی بازار رمزارزها در ساعت 06:30 AM به وقت ET، با قیمت 20502 دلار معامله شد که نسبت به ساعات پایانی روز یکشنبه 3.0 درصد افزایش داشت. با این حال، قیمت این رمزارز در روز شنبه به زیر 18000 دلار سقوط کرد و برای نخستین بار به زیر سقف قیمتی سال 2018 کاهش یافت.

با این حال، شبکه‌های رمزارزی همچنان با توجه مشکلات نقدینگی تحت فشار هستند ، به طوری که شبکه سلسیوس، یکی از پلتفرم های وام دهنده که هفته گذشته تمامی برداشت‌ها را به حالت تعلیق درآورد، اعلام کرد که برای از سرگیری برداشت‌ها به زمان بیشتری نیاز دارد.

5. آرام گرفتن فروش نفت خام

قیمت نفت خام در پی نگرانی ها از رکود اقتصادی ، روند نزولی خود را ادامه داد ، اما سرعت فروش این دارایی کاهش یافت.

تا ساعت 06:30 AM به وقت ET، قراردادهای آتی نفت خام آمریکا با افت 0.4 درصدی به 107.53 دلار در هر بشکه رسید. بهای هر بشکه نفت برنت 0.8 درصد کاهش یافت و در سطح 112.20 دلاری قرار گرفت.

بر اساس اعلام رسانه های خبری ، کشور لیبی توانسته است تولید خود را به 800 هزار بشکه در روز بازگرداند، زیرا موج اعتراضات و اختلالات در این کشور روبه کاهش است.

این مطلب صرفاً ترجمه از منبع ذکر شده بوده و مسئولیت آن با تیم چیتا نمی باشد.

منبع: investing

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *