کیف پول توسعه دهنده ترا، عامل دیپگ شدن UST شناخته شد

کیف پول توسعه دهنده ترا، عامل دیپگ شدن UST شناخته شد

یک تراکنش بلاک چین که به سقوط استیبل کوین Terra یعنی UST کمک کرد، توسط یک شرکت تجزیه و تحلیل کره جنوبی به توسعه دهنده اصلی اکوسیستم، Terraform Labs مرتبط شده است.
کوین دسک(CoinDesk) کره جنوبی یافته‌های شرکت تحلیل بلاک چین Uppsala Security را در اوایل این هفته گزارش کرد.
Uppsala در گزارش خود جرات ارائه انگیزه یا دلیل احتمالی برای معامله را نداشت و مقامات Terraform به درخواست‌ها برای اظهار نظر پاسخی ندادند.

اما این یافته ها با مقامات قانونی در کره جنوبی به اشتراک گذاشته شده است، جایی که Terra از طرفداران زیادی برخوردار بود. به گفته کوین دسک کره، دفتر دادستانی ناحیه جنوبی سئول، جریان کیف پول‌ها و کوین های مشکل‌ساز را ردیابی می‌کند.
پاتریک کیم(Patrick Kim)، مدیر عامل اوپسالا، به CoinDesk گفت: “با هدف ارائه شواهد و سرنخ‌ها برای نزدیک‌تر شدن به حقیقتی که اعضای آسیب‌دیده جامعه شایسته دانستن آن هستند، ما گزارش خود را بر اساس داده‌های زنجیره‌ای و آنلاین در دسترس عموم جمع‌آوری کردیم .”

چه کسی پشت “کیف پول A” است؟
امنیت Uppsala تجزیه و تحلیلی از کیف پول‌های Terra انجام داد و کیف پول اتریوم به آدرس”0x8d47f08ebc5554504742f547eb721a43d4947d0a” (که به عنوان “کیف پول A” نامیده می‌شود) را به عنوان یکی از آدرس‌های اصلی که اقدامات در نظر گرفته شده برای کاهش قیمت یک UST کمک کرد، علامت‌گذاری کرد.
داده‌های بلاک چین نشان می‌دهد که کیف A بیش از 85 میلیون دلار استیبل کوینUST را با یک استیبل کوین دیگر، USDC، در 7 می(18 اردیبهشت) تعویض کرده است، تنها چند دقیقه پس از آن که Terraform در اقدامی برنامه‌ریزی‌شده، بیش از 150 میلیون دلار UST را از یک استخر نقدینگی در پلتفرم وام‌دهی Curve حذف کرد.
قیمت UST تقریباً بلافاصله پس از این معاملات به زیر 1 دلار سقوط کرد، که اوپسالا گفت که نتیجه نقدینگی پایین در استخر Curve است. در همین حال، USDC تازه خریداری شده کیف پول A به کوین بیس، یکی از بزرگترین صرافی‌های ارزهای دیجیتال از نظر حجم معاملات، ارسال شد.
اوپسالا در این گزارش نوشت: “هیچ چیزی برای وجوهی که به این کیف پول‌های بایننس و کوین بیس منتقل شده است، نمی‌توان گفت، آیا آنها هنوز آنجا هستند یا از آن زمان به جای دیگری منتقل شده‌اند.”

در تحقیقات بیشتر توسط Uppsala، تاریخچه تراکنش کیف A نشان داد که 85 میلیون دلار آمریکا را از “terra1yl8l5dzz4jhnzzh6jxq6pdezd2z4qgmgrdt82k”، یک آدرس کیف پول در بلاک چین Terra دریافت کرده است. UST در بلاک چین Terra از طریق Wormhole، یک سرویس مبادله برای تبادل توکن ها از یک زنجیره به زنجیره دیگر، به UST در بلاک چین اتریوم تبدیل شد.
تاریخچه تراکنش های آن کیف پول نشان می دهد که به طور منظم مقادیر زیادی UST را به صرافی ارز دیجیتال بایننس ارسال می کند. اوپسالا نشان داد که این کیف پول با چندین کیف پول Terra دیگر مانند “terra1gr0xesnseevzt3h4nxr64sh5gk4dwrwgszx3nw” (به عنوان terra1gr) معامله می شود. این شک در اوپسالا برانگیخت، زیرا terra1gr یکی از کیف‌پول‌های رسمی بنیاد لونا بود که توسط دو کوان و دیگر مقامات Terraform برای ایجاد ذخیره‌ای برای پروتکل “الگوریتمی” پشتوانه UST راه اندازی شد.
به گفته اوپسالا، به غیر از terra1gr، کیف پول Terra دیگری “terra13s4gwzxxx6dyjcf5m7” (به نام terra13s) اخیرا با کیف پول هایی در صرافی بایننس مبادله کرده است که می تواند به کیف پول A مرتبط شود. کیف پول terra13s اکنون یکی از کیف پول های رسمی LUNC است.

بررسی همه این کیف‌ها، اتصالات آنها و تراکنش‌های مکرر آنها با یکدیگر، اوپسالا را به این نتیجه رساند که کیف‌ها یا مالک یکسانی دارند یا توسط یک نهاد واحد مدیریت می‌شوند.
اوپسالا می‌گوید یافته‌ها به این معناست که اقدامات Terraform ممکن است در نهایت منجر به انفجار UST شده باشد. این تیم در گزارش خود گفت: «این بدان معناست که Terraform Labs یا بنیاد لونا(LFG) تراکنش مالی انجام داده است که باعث فروپاشی Terra به خودی خود شده است.
کیم از اوپسالا در پیامی به CoinDesk در واتس‌اپ گفت: “نه تنها کیف پول A، بلکه کیف پول متصل به آن نیز توسط Terraform و شرکت‌های مرتبط مدیریت می‌شد.”

این مطلب صرفاً ترجمه از منبع ذکر شده بوده و مسئولیت آن با تیم چیتا نمی‌باشد.

منبع:coindesk

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *