چطور می‌توانیم برای سرمایه گذاری در متاورس، اقدام کنیم؟!

چطور می‌توانیم برای سرمایه گذاری در متاورس، اقدام کنیم؟!

چطور می‌توانیم برای سرمایه گذاری در متاورس، اقدام کنیم؟!

سرمایه‌گذاری در متاورس از طریق بازی کردن، شرکت در کنسرت ها، خرید آنلاین، اجاره، خرید و فروش املاک و مستغلات، توسعه کسب و کار، پرداخت الکترونیک، راه اندازی یک گالری هنری و موارد بسیار دیگر قابل انجام است و می‌توانیم به کسب درآمد از آن برسیم.

آینده اینترنت

آینده اینترنت، به جهان‌های مجازی می‌رسد که در آن انسان‌ها می‌توانند بدون محدودیت فضای فیزیکی با یکدیگر در ارتباط  باشند. بنابراین می‌توان گفت که به عصر فراجهان خوش آمدید! بر اساس برآوردهای تحلیلگران، این محیط‌های مجازی می‌توانند فرصت سرمایه‌گذاری بزرگ نوین باشند. درست است که متاورس هنوز در حال تکامل است؛ اما این فناوری می‌تواند همه چیز را از تجارت الکترونیک گرفته تا رسانه‌های اجتماعی و حتی املاک و مستغلات متحول کند.

هدف مقاله

مخاطبان این محیط‌های مجازی رشد می‌کنند و کم‌کم علاقه شرکت‌هایی که تلاش می‌کنند در آن‌ها سرمایه‌گذاری کنند نیز افزایش می‌یابد. به عنوان مثال، فیس‌بوک نام خود را به نام متا تغییر داده و قصد دارد سرمایه گذاری در متاورس را به میلیاردها دلار برساند.

در این مقاله هدف ما این است که به شما کمک کنیم تا مفهوم متاورس را بهتر درک کنید و راه‌های کسب درآمد از متاورس و سرمایه گذاری در متاورس را به شما معرفی کنیم.

متاورس چیست؟

در طول چند دهه گذشته، فناوری اینترنت طریقه تجربه ما از جهان را تغییر داده است. و به ما دسترسی رایگان به اطلاعات و تعاملات اجتماعی می دهد. با این حال، تکامل بعدی فناوری احتمالاً گسترده تر، پیشرفته تر و جالب تر خواهد بود.

شرکت های فناوری می توانند محیط های مجازی را به لطف قدرت محاسباتی بیشتر، اتصالات اینترنتی سریعتر و فناوری ها توسعه دهند. مانند هوش، یادگیری مصنوعی و ماشینی.

هدف از این فضا این است که شرکت کنندگان بدون توجه به موقعیت فیزیکی احساس حضور داشته باشند.همانطور که مارک زاکربرگ، مدیرعامل متا در آخرین ویدیوی خود توضیح می دهد، شرکت هایی مانند متا قول استفاده از هولوگرام های مجهز به دستگاه های واقعیت مجازی یا سایر دستگاه ها را می دهند. که به مردم این فرصت را بدهند که هر کاری را که دوست دارند انجام دهند را، حداقل به صورت مجازی تجربه کنند.

بیشتر بدانید : مفهوم متاورس چیست ؟ همه چیز درباره ی متاورس

افراد می‌توانند در متاورس (دنیای مجازی) کار، بازی، خرید و یا ورزش کنند. می‌توانند آموزش ببینند و اکثر فعالیت‌های زندگی را به صورت دیجیتالی در فراجهان تجربه کنند. همچنین می‌توانند چیز های  واقعی مانند دکوراسیون خانه یا محل کار خود را مدیریت کرده  و در ضمنا از گرافیک‌های پیشرفته مانند سواحل هاوایی استفاده کنند. همان‌طور که متا توصیف کرده، با آمخلوط کردن تصورات خیالی با واقعیت، واقعیت مجازی ایدئال می‌شود.

زاکربرگ همچنین توضیح می‌دهد:

«وقتی در یک جلسه در متاورس حضور دارید، احساس می‌کنید که واقعا با شرکت کنندگان دیگر جلسه در یک اتاق هستید. با آن‌ها تماس چشمی برقرار می‌کنید. حس مشترکی از فضا دارید و فقط به شبکه‌ای از چهره‌ها روی صفحه نگاه نخواهید کرد.»

برای درک بهتر به این مثال توجه کنید:

یک معلم مدرسه می‌تواند دانش‌آموزان را از طریق واقعیت افزوده (نسخه‌ای پیشرفته از دنیای فیزیکی) به روم باستان یا اعماق جنگل‌های آمازون ببرد.

سرمایه گذاری در متاورس و بازار آن چگونه است؟

شرکت‌هایی مانند Nintendo، Decentraland، The Sandbox و Roblox (RBLX) سال‌هاست که فضای واقعیت مجازی را اداره می‌کنند. این شرکت‌ها، میلیون‌ها کاربر را جذب کرده‌اند. اما با اینکه زمان زیادی از ایجاد این دنیای مجازی می‌گذرد هنوز برای شرکت‌های بزرگ فناوری، ریسک‌های زیادی وجود دارد؛ زیرا هدف آن‌ها گردآوری جوامع مختلف در یک فراجهان واحد است و با این هدف، امیدوارند که کسب درآمد از متاورس را به میلیاردها دلار برسانند. به عنوان مثال، شرکت سرمایه‌گذاری Grayscale تخمین می‌زند که درآمد جهانی تنها از بازی‌های مجازی می‌تواند تا سال ۲۰۲۵ از ۱۸۰ میلیارد دلار امروز، به بیش از ۴۰۰ میلیارد دلار برسد! تحلیلگران Grayscale در یک گزارش تحقیقاتی بیان کردند:

«زندگی اجتماعی و بازی ما در حال همگرایی است و یک اقتصاد مصرف کننده کالاهای مجازی بزرگ و با رشد سریع ایجاد می‌کند.»

سازندگان محتوا و سایر شرکت‌کنندگان در معاملات ارزهای دیجیتال برای تجارت کالاهای مجازی در اقتصاد متاورس، شرکت می‌کنند. این فرصت به کاربران اجازه می‌دهد تا دارایی‌های دیجیتالی خود را به‌عنوان توکن‌های غیر مثلی یا  غیرقابل تعویض (NFT) در اختیار داشته باشند. آن‌ها را با دیگران مبادله کنند و یک اقتصاد بومی اینترنتی کاملاً جدید در بازار آزاد ایجاد نمایند.

بسیاری از شرکت‌های بزرگ شروع به سرمایه گذاری در متاورس کرده‌اند. گالری هنری Sotheby، سال گذشته اعلام کرد که فروش NFT آن به ۱۰۰ میلیون دلار رسیده و شروع به کار در Sotheby’s Metaverse کرده است. یک گالری مجازی جدید در Decentraland که به بازدیدکنندگان اجازه می‌دهد آثار هنری دیجیتال موجود را مشاهده کنند. همچنین شرکت نایک (NIKE) در دسامبر ۲۰۲۱ از ورود به فضای دنیای مجازی از طریق خرید RTFKT (یک شرکت کفش ورزشی مجازی) خبر داد. همچنین سایر برندهای مد مانند Givenchy، Gucci، Dolce & Gabbana و Adidas نمایش‌های مد مجازی را در متاورس برگزار کرده اند.

صنعت موسیقی نیز به متاورس پیوسته است. هنرمندان پاپ مانند آریانا گرانده (Ariana Grande) و لیل ناس ایکس (Lil Nas X)، کنسرت‌های مجازی را در متاورس اجرا کرده و توجه میلیون‌ها طرفدار را از سراسر جهان به خود جذب کرده اند. اقتصاد متاورس به گونه‌ای است که سرمایه‌گذاری‌های جدیدی را در املاک و مستغلات ایجاد می‌کند. برخی از سرمایه‌گذاران میلیون‌ها دلار برای «سرزمین دیجیتال» بر روی پلتفرم‌های متاورس مانند The Sandbox پرداخته کرده‌اند به امید اینکه در کنار افراد مشهوری مانند رپر معروف اسنوپ داگ (Snoop Dogg) زندگی کنند.

سرمایه گذاری در متاورس و صنعت موسیقی
سرمایه گذاری در متاورس و صنعت موسیقی

معرفی ۳ روش برای سرمایه گذاری در متاورس

با پیش‌بینی اریک شریدان (Eric Sheridan)، تحلیل‌گر شرکت گلدمن ساکس (Oldman Sachs) متاورس می‌تواند یک فرصت سرمایه‌گذاری ۸ تریلیون دلاری باشد. شرکت‌های فناوری برتر مانند متا، گوگل و مایکروسافت همگی در فناوری مرتبط با متاورس سرمایه‌گذاری کرده‌اند. انتظار می‌رود خرید ۶۹ میلیارد دلاری مایکروسافت از توسعه‌دهنده بازی Activision که بزرگ‌ترین خرید مایکروسافت تا به امروز بوده است، متاورس را قدرتمندتر کند. حتی تیم کوک (Tim Cook)، مدیرعامل اپل نیز پتانسیل رشد زیادی را در متاورس می‌بیند. به غیر از شرکت‌هایی که در حوزه فناوری فعالیت دارند، سرمایه‌گذاران سازمانی مانند Blackrock نیز به دنبال فرصت‌های سرمایه گذاری در متاورس هستند.

در ادامه سه روش سرمایه گذاری در متاورس را به شما معرفی می‌کنیم.

صندوق‌های قابل معامله در بورس

در حال حاضر ساده‌ترین راه برای سرمایه گذاری در متاورس از طریق صندوق ETF یا صندوق قابل معامله در بورس است. به دلیل تنوع ETFها نوسانات کم میشود که در نتیجه باعث پایین آمدن ریسک در بازار می‌شود. امروزه سرمایه گذاران  می‌توانند به صورت مستقیم به کمک حساب کارگزاری در صندوق Roundhill Ball Metaverse ETF (META) سرمایه‌گذاری کنند. این صندوق بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین صندوق در ازمان حال است و بر روی شرکت‌هایی در زمینه بازی، IAAS و فضای سخت افزاری کامپیوتر متمذکز است .

بیشتر  بخوانید : همه چیز درباره ی آموزش آسان خرید و فروش NFT

خرید زمین مجازی یکی دیگر از راه‌های سرمایه گذاری در متاورس

رقابت زیادی در خرید، فروش و اجاره زمین‌های مجازی در متاورس در جریان است. شرکت‌ها میلیون‌ها دلار برای سهام خود هزینه می‌کنند. Pavia، یک پروژه NFT با ۱۰۰.۰۰۰ قطعه زمین، در حال حاضر بیش از ۶۰٪ از زمین‌های خود را فروخته است. این پروژه مبتنی بر بلاک چین کاردانو است و دارای یک جامعه قدرتمند بیش از ۸۷۰۰ مالک زمین منحصر به فرد NFT است. یکی از پروژه‌های محبوب دیگر، Decentraland (MANA) است. در حال حاضر نزدیک به ۷۰۰۰ آدرس کیف پول، حجمی به اندازه تقریباً ۳۶ میلیون ارز دیجیتال مانا را در خود جای داده‌اند.

کسب در آمد از متاورس با دارایی‌های دیجیتالی مانند ارزهای دیجیتال و NFTها

سرمایه گذاری در متاورس با دارایی‌های دیجیتالی مانند ارزهای دیجیتال و NFTها
سرمایه گذاری در متاورس با دارایی‌های دیجیتالی مانند ارزهای دیجیتال و NFTها

با استفاده از ارزهای دیجیتال که گزینه اصلی پرداخت در متاورس هستند، سرمایه‌گذاران می‌توانند وارد دنیای متاورس شوند. از این ارزهای دیجیتال می‌توان برای خرید زمین، خرید بلیط کنسرت در متاورس و یا هر هزینه دیگری استفاده کرد. به طور مثال، ارز دیجیتال مانا یکی از رمزارزهایی است که برای خرید و معامله هر چیزی در متاورس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

MANA یکی از پروژه‌های پرطرفدار است که بر روی شبکه اتریوم ساخته شده است.

گفتار پایانی!

متاورس یک دنیای مجازی است که نشان دهنده  پیشرفته‌ترین نسخه اینترنت است. در این دنیای مجازی کاربران می‌توانند زندگی کنند. در آن تجارت کنند و کسب درآمد کنند. متاورس در حقیقت نوعی زندگی مجازی است که محدودیت مکان فیزیکی ندارد . سرمایه گذاری در متاورس و کسب درآمد از آن توجه بسیاری را به فراجهان جلب کرده که در این مطلب به معرفی سه روش سرمایه‌گذاری در متاورس اشاره شده است.

سوالات متداول!

متاورس یک دنیای مجازی است که افراد می‌توانند آواتارهای خود را ایجاد کنند. در آن به زندگی، کار، بازی و تفریح بپردازند. همچنین با سرمایه‌گذاری درمتاورس به درامد برسند.

  • کسب درآمد و سرمایه گذاری در متاورس چگونه است؟

از طریق بازی کردن، شرکت در کنسرت ها، خرید آنلاین، اجاره، خرید و فروش املاک و مستغلات، توسعه کسب و کار، پرداخت الکترونیک، راه اندازی یک گالری هنری و موارد بسیار دیگر می‌توانیم به کسب درآمد از متاورس برسیم.

  • سرمایه گذاری در  متاورس از طریق NFTها امکان‌پذیر است؟

بله. با گسترش متاورس و زندگی و بازی در آن، بازار NFTها نیز رو به رشد و محبوبیت خواهد بود. کاربران می‌توانند NFT مخصوص به خود را ایجاد کرده و آن را در بازار NFTها معامله کنند. بنابراین اگر از همان نظم و اصول سرمایه‌گذاری استفاده کنید که در هنگام خرید سهام استفاده می‌کنید، ممکن است بتوانید در فضای NFT ثروتی چشمگیر ایجاد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *