متاورس (Metaverse) چیست و چرا اهمیت دارد؟ (همه چیز درباره متاورس)

مفهوم متاورس (Metaverse) چیست و چرا اهمیت دارد؟ (همه چیز درباره متاورس)

مفهوم متاورس (Metaverse) چیست و چرا اهمیت دارد؟ (همه چیز درباره متاورس)

دنیای فناوری، دنیایی غیرقابل توقف است. در گذشته فناوری چند سال پیش به کندی پیش می رفت. اما در سال های اخیر شاهد شتاب آن بوده ایم. هر روز اطلاعات و عبارات جدیدی می شنویم . که می خواهند جنبه متفاوتی از فناوری را به ما نشان دهند. در این میان مفهوم «متاورس» نیز می خواهد به اوج این پیشرفت دست یابد.

مفهوم متاور‌‌ژن

احتمالاً نام متاورژن را شنیده اید، اما برای درک بهتر این مفهوم به تحقیقات بیشتری نیاز است. در متن زیر، هدف ما توصیف Metaverse، نظرات، پیش نمایش ها، ویژگی ها و سایر رویکردهای این مفهوم است. ما در آکادمی بیت پین سعی می کنیم دانش شما را در خرید ارزهای دیجیتال افزایش دهیم، همچنین می توانیم در مورد تکنولوژی و رویدادهای روز دنیا صحبت کنیم.
اگر به این موضوع علاقه دارید که متاورس چیست و برای چیست؟ به ما بپیوند. برخورد با متاورس یک ماجراجویی هیجان انگیز خواهد بود

دنیای تکنولوژی، یک دنیای توقف‌ناپذیر است

اگرچه فناوری و تکنولوژی تا چند سال پیش به کندی حرکت می کرد، اما در چند سال اخیر شاهد شتاب آن بوده ایم. هر روز اطلاعات جدید و اصطلاحات جدیدی می شنویم که همگی جنبه دیگری از فناوری را به ما نشان می دهند. در این میان، مفهوم «متاورس» می خواهد به مرحله نهایی این توسعه برسد.  درک بهتر مفهوم متاورس نیازمند تحقیقات بیشتر است.

در این مقاله میخواهیم به تعریف مفهوم متاورس، بررسی  ویژگی ها و سایر مسا مرتبط با این مفهوم بپردازیم. در آکادمی بیت‌پین تلاش می‌کنیم تا دانش شما را در زمینه خرید ارز دیجیتال، صحبت در مورد فناوری و رویدادهای روز دنیا افزایش دهیم.
اگر کنجکاو هستید که متاورس چیست و وقتی اتفاق بیفتد چه خواهد شد؟ حتما به ما بپیوندید. کار با متاورس یک سفر هیجان انگیز خواهد بود.

 

مفهوم متاورس چیست؟

مفهوم متاورس «Metaverse» از ترکیب خلاقانه دو کلمه متا «Meta» به معنای «فراتر» و یونیورس «Universe» ایجاد شده است. بنابراین، در معنای اصطلاحی، متاورس را می توان «جهان برتر» یا «بالاتر از جهان» در نظر گرفت. با این حال،مفهوم متاورس Metaverse ویژگی های بیشتری را به دنیای فیزیکی ما اضافه خواهد کرد.

تعریف کلی “متاورس چیست؟” می توان گفت متاورس یک دنیای سه بعدی است که دنیای فیزیکی ما را با دنیای کاملا دیجیتالی مرتبط می کند. در این دنیا، مردم به هر چیزی که نیاز دارند دسترسی دارند. اطلاعات ممکن است در میان این موارد ذکر شود. اگر متوجه شده باشید، اطلاعات در حال حاضر در سراسر پلتفرم های وب پخش شده است، اما مفهوم متاورس Metaverse قرار است تمام اطلاعات را به صورت یکپارچه جمع آوری کند تا در کسری از ثانیه به آن دسترسی داشته باشید.

این تنها یک جنبه مهم مفهوم متاورس است. در ادامه به بررسی بیشتر قابلیت های آن می پردازیم.

 

 

 

واقعیت مجازی «VR» در مفهوم متاورس

واقعیت مجازی «Virtual Reality» به اختصار «VR» نامیده می‌شود. به دنیای دیجیتالی در مفهوم متاورس گفته می‌شود که کاربر می‌تواند وارد آن شده و با اشیا و رویدادهای درون آن تعامل داشته باشد. اکنون با کمک عینک واقعیت مجازی این امکان وجود دارد. اگر تجربه عینک واقعیت مجازی را داشته باشید، می دانید که پس از زدن عینک VR، می توانید با حرکات سر، گردن و سایر اعضای بدن، محیط بازی را کنترل کنید. در واقع شما با عینک مخصوص وارد دنیای دیجیتال می شوید و می توانید تجربیات مختلفی را در آن دنیا داشته باشید.
واقعیت مجازی می تواند یکی از ابزارهای متاورس برای ساختن دنیای ماورایی باشد.

واقعیت افزوده «AR» در مفهوم متاورس

واقعیت افزوده «Augmented Reality» که به اختصار به آن «AR» هم گفته می‌شود، در کنار واقعیت افزوده «VR» می‌تواند ابزار دیگری در دنیا و مفهوم باشد.

واقعیت افزوده همانطور که از نامش پیداست .چیزی به دنیای ما اضافه می کند. این چیز می تواند یک کاراکتر یا یک شی دیجیتال باشد. حتما فیلم های «لایو اکشن»  «Live-Action» را دیده اید. فیلم هایی مانند گارفیلد، دامبو، سونیک خارپشت، آلیس در سرزمین عجایب، بدجنس و غیره. اگرچه مفهوم لایو اکشن با مفهوم واقعیت افزوده متفاوت است، اما برای درک بهتر AR بسیار مفید است. زیرا در واقعیت افزوده تجربیات دیجیتالی مانند این فیلم ها بدون واسطه به دنیای فیزیکی ما اضافه می شود و ما با آنها در تعامل هستیم!
واقعیت افزوده و واقعیت مجازی نقش مهمی در متاورس دارند.

مفهوم متاورس پیوند جهان فیزیکی با زندگی دیجیتال و نسل بعدی اینترنت است.
مفهوم متاورس پیوند جهان فیزیکی با زندگی دیجیتال و نسل بعدی اینترنت است.

پیش‌نمایش‌های موجود درباره دنیای متاورس

پیش نمایش های زیادی از متاورس وجود دارد. در واقع، هر کس مفهوم متاورس را متفاوت توصیف می کنند. اما به طور کلی، همه آنها به دنیایی پویاتر اشاره می کنند که در آن همه چیز به راحتی قابل دسترسی است. با بررسی پیش نمایش زیر، نگاهی دقیق تر به مفهوم متاورس Metaverse بیندازید:

 

 • مفهوم متاورس آموزشی

شاید بتوان بهترین و سودمندترین رویکرد مفهوم متاورس Metaverse را در رابطه با آموزش معنا کرد.

در حال حاضر، برای واجد شرایط بودن در یک رده خاص، چندین هزار ساعت آموزش حرفه ای باید طی شود. این آموزش پراکنده است. دوره های آنلاین، دوره های حضوری، کتاب ها، بروشورها و آزمون ها همگی در پلتفرم های مختلف ارائه می شوند. حالا تصور کنید که می خواهیم در یک رشته خاص در دنیا تحصیل کنیم.
پس برای بهره مندی از دانش اساتید بزرگ نیازی به سفرهای دور، خواندن کتاب های گسترده و تماشای صدها ساعت فیلم آموزشی نداریم. در متاورس، تمام آموزش ها در همان سطح، درجه و دسته به ما ارائه می شود. بنابراین ما می توانیم در کمترین زمان به بالاترین سطح تخصص برسیم!
 • مفهوم متاورس سرگرمی

ممکن است سرگرمی های زیادی وجود داشته باشد که در زمان ها یا مکان های خاص آن ها را در دسترس نداشته باشیم . مثلا، افرادی که در مناطق استوایی زندگی می کنند ممکن است به ورزش های زمستانی یا سرگرمی در خانه خود دسترسی نداشته باشند. هر زمان و مکانی در متاورس امکان پذیر است. اگر در شهری گرم زندگی می‌کنید و می‌خواهید اسکی کنید، می‌توانید در Metaverse تا دلتان بخواهد اسکی کنید. ممکن است یک تجربه مجازی باشد، اما آنقدر کیفیت آن بالا است که هیجان و لذت واقعی را احساس خواهید کرد.

 

 • مفهوم متاورس موسیقی

ما می توانیم آهنگ های مورد علاقه خود را دانلود کرده و آنها را در تلفن های خود ذخیره کنیم . ما می توانیم به صورت زنده یا آنلاین در کنسرت شرکت کنیم. اما ممکن است نتوانیم به موقع به کنسرت مورد علاقه خود برویم. کنسرت های آنلاین به اندازه کنسرت های واقعی سرگرم کننده نیستند. چنین محدودیتی در متاورس وجود ندارد. می توانید بدون ترک خانه به هر کنسرتی که می خواهید بروید .

با دوستان خود برقصید و لذت ببرید. این می تواند یک تجربه واقعیت مجازی یا واقعیت افزوده باشد. یا حتی می توانید با کمک آواتار «Avatar»، نسخه شبیه سازی شده خود، در چنین رویدادهایی شرکت کنید.

 

 • مفهوم متاورس کنفرانس

کنفرانس ها مانند کنسرت ها را می توان به صورت حضوری یا آنلاین برگزار کرد. اما محدودیت هایی برای حضور فیزیکی و حضور آنلاین در کنفرانس های تلفنی نیز وجود دارد. بنابراین، می توان به تجربه برتر مرتبط با تحقق چنین رویدادهایی در متاورس فکر کرد. به طوری که آواتار افراد در جلسات حظور پیدا می کند.

آواتارها می توانند سر خود را برگردانند و به همکاران خود نگاه کنند. آنها می توانند نظر بدهند و نظرات دیگران را نقد کنند . همه این کارها را خودتان انجام می دهید، بدون اینکه مجبور باشید به خاطر کنفرانس سفر کنید یا با اسکایپ یا سایر رسانه های تصویری ارتباط برقرار کنید!

 • مفهوم متاورس خرید

بیشتر اوقات نمی‌توان به کیفیت جنس اقلام در فروشگاه‌های آنلاین پی برد. گاهی اندازه لباس‌ها در خرید‌های آنلاین اشتباه از آب درمی‌آیند. در خریدهای فیزیکی نیز نمی‌توانیم تنوع بالایی داشته باشیم. در متاورس هیچ کدام از این محدودیت‌ها جود ندارند. شما می‌توانید تمام اقلام موردنظر خود را برای خرید لمس کنید، جنس آن‌ها را بررسی کنید و با اعتماد خرید کنید.

انواع اجناسی که شما متقاضی آن هستید ، به صورت یک‌جا در متاورس برای شما آماده خواهند شد.

این پیش‌نمایش‌ها را می‌توان برای هر تجربه دیگری در متاورس نیز در نظر گرفت. شاید شما پیش‌نمایش‌های خلاقانه‌تر و متفاوتی در نظر داشته باشید.

رابطه بازی‌ها و مفهوم متاورس چیست؟

رابطه بازی‌ها و مفهوم متاورس چیست؟
رابطه بازی‌ها و مفهوم متاورس چیست؟

تجربه بازی‌های ویدئویی، تجربه‌ای بسیار نزدیک به متاورس است. در این زمان نیز، این بازی‌ها هستند که برای تحقق Metaverse پیشی گرفته‌اند. صنعت بازی‌سازی به‌شدت دچار تغییر و تحول شده است.

امروزه با بازی کردن می‌توان امتیاز و توکن‌های دیجیتالی بدست آورد. بازی‌های جدید ، ماهیت «Play-to-Earn» به معنای «بازی کن تا دریافت کنی!» دارند. یعنی در جریان بازی می‌توان توکن‌های NFT  را کسب نمایند. ارزش این NFT ها مثل ارز متغیر نیست و ثابت است . در واقع دقیقاً همان چیزی که در برخی از بازی‌های مشهور ویدئویی مانند فورت‌نایت «Fortnite» جود دارد،‌ می‌تواند همان متاورس باشد.

چرا «فیسبوک» به «متا» تغییر نام داد؟

مارک زاکربرگ (مالک فیسبوک و زیرمجموعه‌های آن) در تاریخ ۲۸ اکتبر ۲۰۲۱، رسماً نام پلتفرم اصلی خود یعنی فیسبوک «Facebook» را به متا «Meta» تغییر داد. این تغییر نام توسط بسیاری از رسانه‌ها، نهادها و افراد مختلف مورد ارزیابی قرار گرفت. دلایل بسیاری را می‌توان برای تصمیم زاکربرگ برای تغییر برندش در نظر گرفت که یکی از این دلایل به متاورس مربوط می‌شود.

فیسبوک به عنوان یک شرکت مادر که اینستاگرام «Instagram»، واتس‌اپ «Whats App» و اوکلوس «Oculus» (شرکت تولید کننده هدست‌های واقعیت مجازی) را در اختیار دارد، می‌خواهد تا در پی این تغییر نام، کلیه مجموعه خود را برای پیش‌برد پروژه متاورس به کار بگیرد. البته تحقق متاورس، صرفاً توسط یک مجموعه نمی‌تواند صورت بگیرد. چراکه این پروژه بزرگ به زیرساخت‌های متنوعی برای اجرا نیاز دارد. تغییرنام فیسبوک باعث شد تا دیگر برندها نیز به فکر اجرای متاورس بیفتند که یکی از آن‌ شرکت‌ها مایکروسافت «Microsoft» است.

فیسبوک و مفهوم متاورس
فیسبوک و مفهوم متاورس

چرا مفهوم متاورس یک مسئله‌ی مهم برای ذهن بشر شده است؟

متاورس خیلی وقت است که در ذهن انسان به‌وجود آمده است. چون انسان همیشه در ایده‌پردازی، جلوتر از تجربیات حقیقی است. در واقع تمام امکاناتی که امروز داریم، روزی تنها یک ایده در ذهن بشر بوده‌اند. حتی صندلی، یخچال، جاروبرقی، خودرو، کامیپوتر، گوشی و هرآنچه را که تصورش را بکنید، ابتدا یک ایده ذهنی بوده است.

مفهوم متاورس نیز به همین شکل است. احتمالاً خود شما نیز بارها در خیال خود به دنیای کاملاً دیجیتالی یا یک دنیا با امکانات بیشتر فکر کرده‌اید. البته گاهی در هنگام تماشای فیلم‌های علمی‌-تخیلی مانند فیلم ماتریکس نیز، چنین افکاری به ذهن ما هجوم می‌آورند. به‌هرحال متاورس هم یکی از همین ایده‌های ذهنی برای بیشتر افراد بوده است.

به دلیل اینکه متاورس یک پروژه بسیار گسترده و بزرگ است، فکر کردن به عملی کردن آن چندان در بین انسان‌ها رایج نبود، تا اینکه فیس‌بوک با تغییر نام خود به متا، این تجربه را به صورت جدی به میدان بحث و بررسی کشاند. با تصور اینکه متاورس می‌تواند به‌زودی تحقق پیدا کند، تبدیل به یک مسئله‌ی مهم شده است!!

سیر تکاملی اصطلاح و مفهوم متاورس «METAVERSR» از داستان تا تحقق

سیر تکاملی واژه متاورس و دنیای مربوط به آن را می‌توان در یک سری مراحل تاریخی در نظر گرفت. این سیر تاریخی از دهه هشتاد میلادی آغاز شد:

 • ابداع واژه «آواتار» توسط «گاریوت»

در سال ۱۹۸۵، شخصی به‌نام ریچارد گاریوت «Richard Garriott» برای اولین بار از لفظ آواتار «Avatar» استفاده کرد. او این اصطلاح را برای یک بازیکن برای حضور در یک بازی رایانه‌ای استفاده کرد . گاریوت سعی کرد همه ی خصوصیات اخلاقی و شخصیتی بازیکن را در آواتار وی جای دهد. به طوری که یک نمونه کامل از شخصیت حقیقی بازیکن در دنیای واقعی باشد.

 • چاپ کتاب «سنو کراش» و ظهور واژه‌ و مفهوم «متاورس»

در سال ۱۹۹۲، نویسنده‌ای به نام نیل استیونسون «Neal Stephenson» یک رمان ژانر سایبرپانک تحت عنوان سنو کراش «Snowcrash» را نوشت . این رمان، داستان یک هکر جوان به نام هیرو «Hero» است که برای مقابله با دشمنان به یک جهان برتر می‌رود؛ این دنیا Metaverse نام دارد. در واقع واژه‌ و مفهوم متاورس برای اولین بار در این کتاب مورد استفاده قرار گرفت. متاورس جایی بود که شخصیت‌های رمان با زدن عینک‌های مخصوص به آن وارد میشدند . سپس  تجارت، سفر یا هر چیز دیگری را تجربه میکردند .

 • ساخت فیلم‌های هالیوودی آواتار محور

پس از انتشار داستان استیونسون، اصطلاح آواتار در بسیاری از داستان‌های تخیلی مورد استفاده قرار گرفت. تا جایی‌که از این داستان‌ها، فیلم ساختند. فیلم هالیوودی آواتار «Avatar» محصول سال 2009 به کارگردانی جیمز کامرون «James Cameron» یکی از آن‌ها بود. همچنین فیلم بازیکن شماره یک آماده «Ready Player One»در سال 2018 به کارگردانی استیون اسپیلبرگ «Steven Spielberg» با محوریت شخصیت‌های آواتار ساخته شد. شما می‌توانید برای درک مفهوم آواتار در متاورس، این فیلم‌ها را مشاهده نمایید.

 • ایجاد ارز دیجیتال «اتریوم» توسط «بوترین»

اتریوم «Etherum» پس از بیت‌کوین «Bitcoin»، مشهورترین و قدرتمندترین ارز دیجیتال در بازار کریپتوکارنسی‌ها است. این ارز دیجیتال توسط ویتالیک بوترین «Vitalik Buterin» برنامه‌نویس روسی طراحی شد. اتریوم یک شبکه بزرگ رمزارزی است که در سال 2013 با هدف پشتیبانی از قراردادهای هوشمند به‌وجود آمد. ویتالیک بوترین عاشق بازی رایانه‌ای ورلدآف وارکرفت «World Of Warcraft» بود. بوترین متوجه شد که شرکت سازنده‌ی این بازی، یکی از گزینه‌های موردعلاقه وی را از بازی حذف کرده است.

 بوترین برای این موضوع بسیار نارحت شد و حتی به گریه افتاد. این موضوع برای وی دردناک بود که بازی‌ها توسط یک شخص خاص و به‌صورت متمرکز طراحی می‌شوند و می‌توانند گزینه‌های موردعلاقه کاربران را حذف کنند. به همین خاطر، انگیزه لازم برای طراحی یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز را پیدا کرد. در جریان این برنامه‌های‌ غیرمتمرکز می‌توان توکن‌های غیرمثلی «NFT» را ایجاد کرد که هیچکس قادر به تغییر آن‌ها نیست.

 • تغییر نام «فیسبوک» به «متا»

ماه اکتبر ۲۰۲۱، باز هم جرقه دیگری برای متاورس زده شد. زاکربرگ در مسیر تغییر نام پلتفرم خود به متاورس اشاره کرد. این ایده سبب شد تا اتفاق دیگری در مسیر جدی گرفتن متاورس رقم بخورد. به طوری که پس از آن، برخی دیگر از غول‌های تکنولوژي نیز به فکر تحقق متاورس افتاده‌اند.

 • افزایش نرخ توکن‌های متاورس در مارکت کرپیتو

پس از تصمیم غول‌های تکنولوژی برای پرداختن به پروژه‌ی متاورس، برخی از توکن‌های متاورسی که بر شبکه‌ی اتریوم ایجاد شده بودند، بسیار مورد توجه قرار گرفتند. به‌طوری‌که ارزش و رتبه آن‌ها در مارکت کریپتو بسیار بهبود پیدا کرد. به همین خاطر است که توصیه می‌شود روی این توکن‌ها سرمایه‌گذاری شود.

هرچقدر به Metaverse نزدیک‌تر شویم، بهتر می‌توانیم از دارایی‌های رمزارزی خود استفاده کنیم.

تا به این‌جا داستان شروع متاورس را بررسی کردیم و دیدیم که بسیاری از اتفاقاتی که در سال‌های قبل روی داده، در راستای اهدافی بوده که می‌تواند در دنیای متاورس برآورده شود. می‌بینید که گام‌های مؤثری در این باره برداشته شده، اما این گام‌ها بسیار پراکنده هستند. برای داشتن متاورس، باید بتوان بین تمام این اطلاعات پراکنده، هماهنگی و یکپارچگی ایجاد کرد.

چه زمانی متاورس به‌صورت کامل ایجاد می‌شود؟

شاید فکر کنیم نمی‌توان به راحتی  یک نسخه کامل از متاورس را در اختیار داشت. چون برای ایجاد تمام ابعاد آن به زمان، انرژی و فعالیت زیادی نیاز است. اما اگر دقت کنیم ، متوجه میشویم که حالا هم ، جلوه‌های از متاورس ایجاد شده است. اینترنت، واقعیت مجازی، واقعیت افزوده، بازی‌های ویدئویی، ارزهای دیجیتال و NFT ، سال‌ها است که بوجود آمده اند و پیشرفت کرده اند .

اما اینکه در چه زمانی می‌توان این امکانات را در هماهنگی کامل با هم مورد استفاده قرار داد، هیچ جواب دقیقی ندارد!!

آیا متاورس جایگزین اینترنت کنونی می‌شود؟

یک تفکر مهم که ذهن کاربران را به خود مشغول کرده است ، جایگزین کردن  Metaverse برای است . شاید این تفکر تا حدودی درست باشد. زیرا با متاورس دیگر نیازی به اینترنت نداریم. در عوض، تمام اطلاعات در Metaverse در دسترس خواهد بود. اما به نظر شما آیا می توان بدون اینترنت به ایجاد متاورس فکر کرد؟! اگر بخواهیم به طور دقیق تر به این موضوع نگاه کنیم، شاید بتوان اینترنت را یکی از زیرساخت ها و ابزارهای بوجود آوردن متاورس دانست و نه صرفاً جایگزین آن!!

 

نظر «مارک زاکربرگ» درباره متاورس

نظر «مارک زاکربرگ» درباره مفهوم متاورس
نظر «مارک زاکربرگ» درباره متاورس

مارک زاکربرگ «Mark Zuckerberg» در سخنرانی خود برای تغییر نام فیسبوک، بعضی از موضوعات مهمی که می‌توان از متاورس انتظار داشت را فاش کرد. از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به «حضور»، «آواتارها»، «فضای خانه»، «انتقال از راه دور»، «قابلیت همکاری»، «حریم خصوصی و ایمنی»، «کالاهای مجازی» و «رابط‌های طبیعی» اشاره کرد.

زاکربرگ همچنین در مورد متاورس گفته است:

«حریم خصوصی و ایمنی باید از روز اول در متاورس وجود داشته باشد. همچنین برای باز کردن پتانسیل متاورس، باید قابلیت همکاری وجود داشته باشد. ما می‌توانیم در متاورس احساس حضور داشته باشیم؛ مثل اینکه در کنار مردم هستیم، مهم نیست واقعاً چقدر از هم فاصله داریم!»

 

مالتی‌ورس یا متاورس؟

مالتی‌ورس «Multiverse» به معنای «چند جهانی» به عنوان یکی از ابعاد متاورس مطرح است. برخی از صاحب‌نظران، متاورس را مجموعه‌ای از جهان‌ها می‌دانند. جهان‌هایی که می‌توانند به‌صورت هماهنگ با هم، تجربیات متفاوتی را برای افراد رقم بزنند. اگرچه مالتی‌ورس در کتاب‌ها و نوشتارهای مختلف می‌تواند معانی فلسفی‌تری را به خود بگیرد، اما مالتی‌ورس در ارتباط با متاورس می‌تواند به معنای چندین جهان در یک جهان باشد. مانند دنیای فیزیکی و دنیای دیجیتال در یک جهان مشترک!

ویژگی‌های متاورس چیست؟

اگر بخواهیم بدانیم که ویژگی‌های متاورس چیست، باید به بزرگ‌ترین مزایای آن فکر کنیم. اگرچه متاورس می‌تواند بینهایت مزیت‌ را در بر بگیرد، اما موارد زیر در اولویت قرار دارند:

 • حضور

حضور، یک ویژگی‌ اساسی در متاورس است. متاورس برای این ایجاد می‌شود تا انسان بتواند از نهایت پتانسیل تکنولوژی در جهت انجام کارهای خود بهره بگیرد. حالا انسان زمانی می‌تواند از قابلیت‌های Metaverse استفاده کند که به‌ شیوه ملموسی در آن حضور داشته باشد. این حضور می‌تواند در قالب آواتار باشد. شاید هم جلوه‌های دیگری برای حضور انسان در متاورس ایجاد شود.

 • سرعت

سرعت، اولین و مهم‌ترین ویژگی‌ متاورس خواهد بود. چراکه در آن، نیازی به جستجو برای هیچ موضوع خاصی نخواهد بود. همه‌چیز به‌صورت آنی در متاورس قابل دسترسی است؛ به‌خصوص اطلاعات!

 • پایداری

پایداری در متاورس به معنای دسترسی‌پذیری همیشگی آن است. به طوری که شما می‌توانید با افزودن ساختمان‌های مجازی جدید یا اشیاء دیگر، دنیای متاورسی خود را ایجاد کرده و آن را تغییر دهید.  مهم‌تر از آن، این است که تغییرات در دفعات بعدی که بازدید می‌کنید، هنوز باقی مانده باشند. Metaverse به همان روشی که امروزه رسانه‌های اجتماعی بر پایه آن فعالیت می‌کنند، می‌تواند بر محتوای تولید شده توسط کاربر، خلاقیت‌های دیجیتال و داستان‌های شخصی شما تکیه داشته باشد.

 • ارتباط با دنیای واقعی

چیزهای مجازی در دنیای مجازی در واقع نشان دهنده چیزهای واقعی در دنیای واقعی هستند. به عنوان مثال، شما ممکن است یک پهپاد مجازی را در متاورس به پرواز درآورید تا یک پهپاد واقعی را در دنیای واقعی هدایت کنید. این مورد در سایر مثال‌ها نیز صدق می‌کند. حتی در گفتگو با یک شخص خاص که شاید گفتگو با وی در دنیای واقعی برایتان سخت باشد. پس می‌توانید با آواتارتان با وی ارتباط برقرار کنید. متاورس باید بتواند دنیای واقعی و دیجیتالی را به شکلی هوشمندانه به هم پیوند دهد.

 • هزینه

در دنیای فیزیکی، هزینه‌های بسیاری صرف رفت‌و‌آمد، آموزش‌های گوناگون، خرید سخت‌افزارها و نرم‌افزارها و دیگر موارد می‌شود. اما تمام این هزینه‌ها در متاورس ناپدید می‌شوند. چون در آن، نه نیازی به وسایل نقلیه برای رفت‌و‌آمد است و نه نیازی به خرید سخت‌افزار یا نرم‌افزار. البته شاید به‌جای این موارد، هزینه‌های دیگری در این محیط برای افراد ایجاد شود. مانند هزینه استفاده از یکی از ابعاد مخصوص این جهان، اما به‌هرحال مفهوم هزینه در آن با مفهوم کنونی آن، تفاوت‌های بارزی خواهد داشت.

تفاوت‌هایی که در برخی از موارد می‌توانند سبب بهبود وضعیت زندگی انسان شوند.

 • هوشمندی

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم متاورس، هوشمندی کامل آن است. هرآنچه که شما از هوشمندی در فیلم‌های علمی و تخیلی تا به امروز مشاهده کرده‌اید، می‌توانند به تجربیات زندگی شخصی شما در متاورس تبدیل شوند. تجربیاتی مانند هوشمندی لوازم منزل و به‌کارگیری آن‌ها از راه دور (مرتبط با تکنولوژی هوش مصنوعی) و بسیاری از هوشمندی‌های دیگر.

محدودیت‌های متاورس چیست؟

شاید بیان محدودیت برای متاورس دور از انتظار باشد. اما به‌هرحال می‌توان محدویت‌های زیر را برای آن در نظر گرفت:

 • عدم سازگاری برخی انسان‌ها

هنوز هم انسان‌های بسیاری هستند که ترجیح می‌دهند به جای مطالعه کتاب‌های الکترونیکی (PDF)، نسخه چاپ شده‌ی آن‌ها را خریداری کنند. افرادی هستند که ترجیح می‌دهند به‌جای استفاده از همراه بانک، پول‌های خود را نقدی پرداخت کنند. خرید کردن به‌صورت آنلاین برای برخی از افراد، هنوز هم امکان‌پذیر نیست. چنین افرادی که هنوز به خوبی نتوانسته‌اند حتی با اینترنت ارتباط برقرار کنند، سازگاری با Metaverse برایشان دشوار خواهد بود.

 • از بین رفتن لذت‌های فیزیکی

شاید رفع محدودیت‌های فیزیکی برای انسان بسیار کارآمد باشد. اما گاهی در ورای محدودیت‌های فیزیکی، لذت‌های شیرینی نهفته است. مانند لذت‌ بردن از مسیر سفر. این در حالی است که در متاورس می‌توان در حد ثانیه به دورترین مکان‌های موردنظرمان سفر کنیم. لذت تعمیر یک وسیله قدیمی، درس دادن و بازی کردن با بچه‌ها، تمیز کردن محیط زندگی، ورزش‌های صبحگاهی، قدم زدن‌های شبانه با دوستان و بسیاری از لذت‌های دیگر در متاورس محو شده تا جلوه‌ای بسیار سریع و هدف‌محور را به خود می‌گیرند.

ارتباط دنیای واقعی با دیجیتالی که یکی از ویژگی‌های متاورس بود، می‌تواند در این باره مفید باشد، اما به معنای پوشش دادن تمام این موضوع نیست.

این محدودیت‌ها، شاید از نظر دوست‌داران تکنولوژی خنده‌دار به نظر برسند، اما یک زندگی رقابتی و کاملاً هدف‌محور نیز می‌تواند به روحیات انسان آسیب بزند. بنابراین باید توسعه دهندگان متاورس برای رفع بخشی از این محدودیت‌ها، چاره‌جویی کنند. در ادامه‌ی این مطلب به بررسی برنامه‌های متا برای متاورس می‌پردازیم که این موضوع تا حدی در آن مورد توجه قرار گرفته است.

جایگاه ارزهای دیجیتال در متاورس

تا به اینجا به ارزهای دیجیتال، اشارات کوتاهی شد، اما اگر بخواهیم پا را فراتر نهیم و باز هم دقیق‌تر بدانیم که متاورس چیست، باید موضوع ارزهای دیجیتال را یک مفهوم بنیادی در متاورس ارزیابی کنیم. متاورس یک جهان تعاملی است و باید نقل و انتقالات مالی در آن صورت بگیرد. اما طبیعتاً نمی‌توان در متاورس هم با دلار و یورو معامله کرد. بنابراین اقتصاد در متاورس، صرفاً با ارزهای دیجیتال صورت خواهد گرفت. ارزهای دیجیتال می‌توانند رویکردهای زیر را در متاورس داشته باشند:

 • اثبات هویت

در متاروس، هیچ نهاد مرکزی یا حکومتی نمی‌تواند احراز هویت افراد و کنترل آن‌ها را به دست بگیرد. Metaverse نیز مانند ارزهای دیجیتال، برپایه‌ی تمرکز گریزی بنا خواهد شد. بنابراین برای اثبات هویت در دنیایی که نظارتی در آن صورت نمی‌گیرد، باید راه‌حل خلاقانه‌تری برای اثبات هویت کاربران در آن وجود داشته باشد. چون کاربران دارای شخصیت و هویت هستند و قرار نیست که خود را در متاورس گم کنند. ارزهای دیجیتال بر پایه شبکه بلاک‌چین «Blockchain» خود می‌توانند اثبات هویت کاربران در متاورس را ممکن سازند. این کار مانند اثبات تراکنش‌ها در زنجیره‌های داده‌ای بلاک‌چین خواهد بود.

 • مبادلات مالی

همان‌طور که قبلاً هم اشاره کردیم، نقل و انتقال پول در متاورس با ارزهای دیجیتال انجام می‌شود. بنابراین اقتصاد کریپتوکارنسی‌ها به متاورس تعلق خواهد داشت. ارزهای دیجیتال در دنیای واقعی، ماهیت سرمایه‌گذاری به خود گرفته‌اند، در حالی این ارزها با هدف تبدیل شدن به پول‌های رایج به میدان آمدند. متاورس می‌تواند ایده‌آل‌ترین بستر ممکن برای ارائه‌ی ارزهای دیجیتال به عنوان پول‌های رایج باشد.

 • مالکیت

طبیعتاً در هر جهانی، حق مالکیت برای افراد وجود خواهد داشت. اما در متاورس، مالکیت نمی‌تواند با سندهای منگوله‌دار همراه باشد. به همین خاطر، مسئولیت مالکیت در متاورس را نیز می‌توان به زنجیره‌ی غیرقابل نفوذ و دستکاری ارز دیجیتال واگذار کرد. به‌خصوص، با طراحی و عرضه توکن‌های غیرمثلی (NFT) این امر بسیار خلاقانه صورت خواهد پذیرفت.

می‌بینید که ارزهای دیجیتال، جایگاه بسیار ویژه‌ای در متاورس دارند. به طوری که چند مورد از اصلی‌ترین فعالیت‌های متاورس، توسط این ارزها صورت می‌گیرد.

توکن‌ غیرمثلی (NFT) در متاورس

توکن‌های غیرمثلی «Non-fungible token» که به اختصار به آن‌ها «NFT» گفته می‌شود به توکن‌های منحصربه‌فرد اشاره دارد. توکن‌هایی که غیرقابل جایگزینی هستند و نمی‌توان آن را با نمونه‌های دیگری عوض کرد.

برای درک این موضوع به دنیای واقعی خودمان توجه کنید. شما وقتی پولی را به شخصی قرض می‌دهید. آن فرد، پول را خرج می‌کند و بعدها، پول‌های دیگری به مقداری که به وی داده بودید را به شما برمی‌گرداند. اما وقتی شما یک شی‌ء ارزشمند مانند ساعت جیبی عتیقه‌تان را به دوستتان می‌دهید تا در یک نشست تاریخی از آن استفاده کند؛ دوست‌تان در نهایت باید همان ساعت را به شما برگرداند و نمی‌تواند آن را با چیز دیگری عوض کند یا ساعت دیگری به شما پس بدهد. چون ساعت شما منحصربه‌فرد است.

توکن‌های غیرمثلی هم دقیقاً مانند آن ساعت جیبی قدیمی هستند؛ این در حالی است که سایر ارزهای دیجیتال، مانند اسکناس، قابل جایگزینی هستند!

با وجود چنین توکن‌هایی، به راحتی می‌توان به اثبات مالکیت در Metaverse اندیشید. این توکن‌ها در حال حاضر در مارکت کریپتوکارنسی‌ها وجود دارند. بیشتر آن‌ها بر بستر بلاک‌چین اتریوم ایجاد می‌شوند. در بازی‌های رایانه‌ای متاورسی نیز، برخی از توکن‌های غیرمثلی به بازیکنان ارائه می‌شوند. در ادامه، معرفی اجمالی از این توکن‌ها خواهیم داشت.

ارزهای دیجیتال و توکن های متاورس در دل بازی‌های متاورسی

توکن‌های متاورسی، بیشتر ماهیت غیرمثلی دارند. این توکن‌ها بر بستر بازی‌های ویدئویی ارائه می‌شوند. به طوری که بازیکنان در جریان بازی می‌توانند این توکن‌ها را کسب کرده و در محیط بازی به خرید و فروش اقلام بازی بپردازند. البته در حال حاضر، توکن‌ها در مفهوم متاورس  Metaverse به‌صورت توکن‌های اختصاصی توسط شرکت‌های بازی‌سازی بر بستر بازار کریپتو ارائه شده‌اند، از جمله این توکن‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • توکن مانا «MANA»

توکن مانا، توکن اختصاصی بازی دسنترالند «Decentraland» است. دسنترالند، یک پلتفرم واقعیت مجازی مبتنی بر بلاک‌چین است که کاربران آن، در حین بازی می‌توانند با ایجاد محتوا و تعامل با یکدیگر «زمین بخرند»، «زمین بفروشند» و «توسعه دهند».

 • توکن اینجین «ENJ»

اینجین کوین «Enjin Coin» یک توکن متاورسی دیگر است که استفاده از توکن‌های غیرمثلی را برای افراد آسان کرده است. این توکن نیز برپایه یک بازی قرار دارد و می‌تواند سرگرم کننده باشد.

 • توکن سندباکس «SAND»

سندباکس «The Sandbox» یک دنیای مجازی دیگر است که مانند توکن‌های فوق، بر روی شبکه اتریوم ایجاد شده است. در این پلتفرم، بازیکنان قادر هستند تا تجربه بازی خود را بسازند، از آن کسب درآمد کنند و از آن بهره‌های دیگری نیز بگیرند.

توکن‌های فوق در بازار کریپتو وجود دارند. توکن‌های متاورسی دیگری نیز در این بازار هستند که رتبه‌های متفاوتی دارند. شما می‌توانید با بررسی نمودار تحلیلی این توکن‌ها، آن‌ها را برای سرمایه‌گذاری انتخاب نمایید.

برنامه‌های «متا» برای متاورس چیست؟

متا «فیسبوک سابق» برنامه‌های قابل توجهی برای متاورس دارد. این برنامه‌ها توسط تیم مارک زاکربرگ توصیه و ارائه شده‌اند. اصول نوآوری متا برای مفهوم متاورس به این صورت است:

 • هرگز افراد را غافلگیر نکنید
 • کنترل‌هایی را ارائه دهید که مهم هستند
 • همه را در نظر بگیرید
 • مردم را در اولویت قرار دهید

بر اساس این اصل افراد جایگاه ویژه ای در مفهوم متاورس دارند که متا می خواهد به آن پی ببرد.زاکربرگ در ادامه به معرفی این اصول پرداخت و گفت: پس از ایجاد متاورس، کاربران دیگر نیازی به استفاده از فیس بوک برای دسترسی به سایر سرویس های متا نخواهند داشت. او معتقد است: «در دهه آینده، بیشتر مردم وقت خود را صرف یک نسخه کاملاً فراگیر و سه بعدی از اینترنت خواهند کرد.

آواتار در فراجهان شناور است! Metavar به افراد اجازه می دهد دیگران را به فضاهای مجازی دعوت کنند در واقع، انتقال از راه دور در متاورس مانند کلیک کردن روی یک لینک در اینترنت است! زاکربرگ اولین محیط متاورس را به شرح زیر معرفی کرد:

 • دنیای هوریزون «Horizon Worlds»

هوریزون ورلد، به کاربر این امکان را می‌دهد که دنیاهای مورنظر خود را بسازند و به درون آن‌ها بپرد. مردم می‌توانند در آن‌ دنیاها، مهمانی‌های مجازی برپا کنند و با هنرمندان تعامل داشته باشند.

 • اتاق‌های هوریزان «Horizon Workrooms»

هوریزان ورکروم، به لایه‌های مختلف ارتباط در واقعیت مجازی اشاره دارد و این اجازه را به کاربران می‌دهد تا در واقعیت مجازی برای موضوعات مختلف با هم مشارکت داشته باشند. ابزارهایی در این اتاق‌ها وجود دارد که با آن می‌توان اشیاء دیجیتال را در دنیای واقعی قرار داد.

 • خانه‌های هوریزون «Horizon Homes»

هوریزان هوم، نسخه رسانه اجتماعی کاربران است که افراد می‌توانند دیگران را به آن دعوت کنند.

 • بازار هوریزون «Horizon Marketplace»

هوریزان مارکت، جایی است که در آن افراد می‌توانند اقلام دیجیتالی سه‌بعدی بسازند  و بفروشند تا به رشد Metaverse کمک کنند.

در نهایت، از طریق Metaverse می‌توان با هر شخصی در هر گوشه‌ای از جهان تنیس ،شطرنج  یا بازی‌های دیگر انجام داد. متاورس به ما این امکان را میدهد در حالی که لباس‌های معمولی پوشیده‌اند، به سر کار بروند. افراد می‌توانند به‌طور مجازی خود را در دفترشان بیابند، در حالی که در واقعیت در خانه هستند. همچنین، کار در متاورس نیازهای سفر را کاهش می‌دهد. براین اساس، کاهش پروازها برای محیط‌زیست هم مفید خواهد بود. تکنیکی به نام الکترومیوگرافی (EMG) وجود دارد که امکان تایپ با سرعت کامل را فراهم می‌کند. EMG دستورات عصبی حرکتی را دریافت می‌کند. به طوری‌که فقط با حرکت انگشتان می‌توان پیامک ارسال کرد. متا همچنین قصد دارد پروژه کامبریا «Cambria» را در سال آینده معرفی کند. کامبریا یک هدست واقعیت ترکیبی سطح بالا را به ارمغان می‌آورد که گرافیک بصری را با دنیای واقعی به صورت تمام رنگی ترکیب می‌کند.

زاکربرگ گفت که این شرکت همچنین در حال کار بر روی یک جفت عینک AR به نام Nazaré است که عینک‌هایی با ضخامت ۵ میلی‌متر هستند. این عینک‌ها امکان نمایش هولوگرام را فراهم خواهند کرد.

سؤالات متداول

 • متا چیست؟

متا «Meta» عنوان جدید فیسبوک «Facebook» سابق است. مارک زاکربرگ در ماه اکتبر 2021، این تغییر نام را برای پلتفرم اختصاصی خود رسماً اعلام کرد.

 • متاورس چیست؟

متاورس به یک جهان تمام دیجیتالی اشاره دارد که با دنیای فیزیکی ما ترکیب می‌شود. در این جهان می‌توان تجربات حقیقی و مجازی را در کنار هم تجربه کرد و در اسرع وقت به تمام اطلاعات موجود دسترسی داشت.

 • دسترسی به متاورس چگونه است؟

دسترسی به METAVERS به مجوز خاصی نیاز دارد. برخی‌ها معتقدند که ما هنوز هم در درون یک متاورس زندگی می‌کنیم. زندگی دیجیتالی و شبکه‌های اجتماعی در کنار استفاده‌های دیگر اینترنت، جلوه‌ای از زندگی متاورسی هستند. اما اگر متاورس به‌صورت کامل محقق شود، احتمالاً در قالب آواتار یا یک نسخه شخصیتی شبیه‌سازی شده به آن دسترسی خواهیم داشت.

 • نظر دولت‌ها در رابطه با متاورس چیست؟

هنوز دولت‌ها تا به این لحظه (آبان ماه ۱۴۰۰) نظری در رابطه با متاورس نداده‌اند. اما یک دنیای نامتمرکز، کنترل گریز، طبیعتاً به باب حکومت‌ها خوش نمی‌آید. اما بعید است که بتوانند جلوی تحقق آن را بگیرند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *