سقوط پوند در برابر دلار

,سقوط پوند در برابر دلار

افزایش بیکاری و چشم انداز همه پرسی جدید استقلال اسکاتلند، به ترس از رکود اقتصادی دامن می زند. در بحبوحه افزایش نگرانی ها درباره قدرت اقتصاد بریتانیا، پوند در برابر دلار به پایین ترین سطح خود از زمان شروع همه گیری کووید سقوط کرده است. پوند بیش از یک سنت در برابر دلار کاهش یافت و برای اولین بار از ماه مارس ۲۰۲۰ به زیر ۱.۲۰ دلار در بازارهای ارز مبادله شد و معامله گران به نوسان بازارکار و چشم انداز همه پرسی جدید استقلال اسکاتلند واکنش نشان دادند.

همچنین با تقویت ارزش دلار به بالاترین حد طی دو دهه اخیر به دنبال پیش بینی افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا در روز چهارشنبه برای مقابله با تورم افزایشی، این ارز تا ۰.۷۵ واحد درصد از ارزش خود را از دست داد. آخرین بار فدرال رزرو در سال ۱۹۹۴ نرخ بهره را تا این اندازه افزایش داد. پوند در مقابل یورو، بیش از ۱ درصد کاهش یافت و به حدود ۸۶.۸۱ پوند رسید که پایین ترین سطح از ماه می سال گذشته است. تحلیل گران گفتند که پوند با افزایش ارزش دلار تحت فشار قرار گرفت، در حالی که تورم بالا و غیرمنتظره در ایالات متحده باعث افزایش انتظارات برای افزایش بیشتر نرخ از سوی بانک مرکزی آمریکا شد.

با پیش‌بینی سقوط انگلیس به انتهای جدول‌ رشد اقتصاد جهانی در سال آینده، ممکن است بانک انگلستان مجبور شود علی ‌رغم افزایش تورم به بالاترین سطح از اوایل دهه ۱۹۸۰، رویکرد محتاطانه‌تری را در تعیین نرخ‌ها در روز پنجشنبه اتخاذ کند. پیش بینی می شود این بانک نرخ بهره را در روز پنجشنبه ۰.۲۵ درصد افزایش دهد و نرخ پایه خود را به ۱.۲۵ درصد برساند. آخرین کاهش ارزش این ارز آن زمان بود که نرخ بیکاری در بریتانیا به طور غیرمنتظره ای در سه ماه منتهی به ماه آوریل از ۳.۷ درصد در مارس تا ۳.۸ درصد افزایش یافت. اقتصاددانان این کاهش را تا ۳.۶ درصد پیش بینی کرده بودند. در زمینه تحولات منفی برای تقویت پوند، تحلیل گران گفتند که اعلام نیکولا استورجن در روز سه شنبه مبنی بر آماده شدن او برای همه پرسی جدید استقلال اسکاتلند نیز بر ارزش ارز تاثیر می گذارد. روز سه‌شنبه وزیر اول اسکاتلند گفت که خیلی زود برنامه‌های خود را به‌روزرسانی خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *